معمولا در هر کشوری با توجه به شرایط، استنداردهایی تنظیم می شود که در آن شرایطی را که مورد نظر از لحاظ گوناگون باید دارا باشد مورد نظر قرار می دهند. استاندارد موجود درباره خاموش کننده های دستی ایرانی به شرح زیر می بشاد :

 

* زمان تخلیه خاموش کننده با وزن 1 تا 6 کیلوگرم زمانی بین 8 تا 10 ثانیه مورد نیاز است که طول پرتاب مواد 4 الی 6 متر می باشد.

* زمان تخلیه خاموش کننده با وزن ماده 6 الی 12 کیلوگرم زمانی بین 10 تا 14 ثانیه مورد نیاز است که طول پرتاب مواد  4 الی 6 متر می باشد.

* زمان تخلیه خاموش کننده گازکربنیک با وزن 4 الی 6 کیلوگرم زمانی بین 17 تا 20 ثانیه مورد نیاز است که طول پرتاب مواد 2 متر می باشد.

* زمان تخلیه خاموش کننده آب و آب/کف با وزن 6 الی 10 لیتر زمانی بین 30 تا 50 ثانیه مورد نیاز است که طول پرتاب مواد 4 الی 6 متر است.

* زمان تخلیه خاموش کننده هالون با وزن 6 الی 10 لیتری زمانی بین 10 تا 13 ثانیه مورد نیاز است که طول پرتاب مواد 2 الی 3 متر می باشد.

 

 

پس با توجه به توضیحات بالا نیازی به نزدیک شدن به آتش بیش از متراژ ذکر شده نیست.

 

 

 

نگهداری و استفاده از دستگاه های خاموش کننده :

 

 

مسائلی که در نگهداری و استفاده از دستگاه های خاموش کننده باید مورد توجه قرار گیرد به شرح ذیل است :

 

* هیچ گاه برای مبارزه با یک حریق هر چند جزئی و کوچک یک خاموش کننده را به محل حریق نبرید.همیشه به محض شروع آتش سوزی کمک بخواهید و حداقل 2 تا 3 دستگاه کپسول اطفایی را در محل حاضر داشته باشید ( با خود به محل ببرید ) لازم نیست تمام آنها را آمداه به کار کنید، بلکه با یکی شروع به اطفاء نموده و در صورتی که موفق به اطفاء نشدید یا دستگاه به هر علتی عمل نکرد می توانید از دستگاه های دیگر استفاده نمایید و چون در محل آماده است جهت آوردن آن وقت هدر نداده اید، یادتان باشد خاموش کننده های دستی فقط حکم مسکن را دارد که در ابتدای حریق می توانید آن را در نطفه خفه و یا از پیشروی آتش جلوگیری نموده و در اولین فرصت با آتش نشانی ( 125 ) تماس حاصل نمایید.

 

 

* در صورتی که به هر علتی احتمال اطفای حریق با یک خاموش کننده ممکن نشد دو تا سه نفر با هم و در یک زمان با دو یا سه خاموش کننده به حریق حمله کنید.

 

 

 

* قبلا با طرز و کاربرد وسیله کاملا آشنا شوید و در صورت امکان هر چند وقت یک بار در یک حریق تمرینی با آن کار کنید.

 

 

 

* خاموش کننده را در جایی نصب کنید که برداشتن آن آسان باشد و به محض ورود به محل اولین چیزی باشد که توجه را جلب می نماید هر چند ظاهر خوبی نداشته باشد.

 

 

 

* از قرار دادن خاموش کننده در معرض تابش نور مستقیم خورشید و محل های نمناک و بارانی خودداری نمایید .

 

 

 

* خاموش کننده ها را در محل هایی نصب و قرار دهید که از هر جا برای برداشتن یکی از آنها اقدام کنید بیشتر از 30 متر فاصله نباشد یعنی برای دسترسی به یکی از آنها نیاز به طی مسافتی بیش از این نباشد.

 

 

 

* در حریق های فضای بسته هیچ گاه اجازه ندهید آتش بین شما و راه خروج قرار بگیرد بلکه شما باید همیشه بین آتش و راه خروج قرار بگیرید. زیرا در صورت عم موفقیت باید سریع از محل خارج شوید .

 

 

 

* هنگام استفاده از خاموش کننده احتیاج نیست کاملا به حریق نزدیک شوید زیرا همان گونه که قبلا گفته شد قدرت پرتاب مواد آنها به استثنای انواع گاز کربنیک بین 4 الی 10 متر است که از این فاصله می توان شروع و پیشروی کرد.

 

 

 

* توجه داشته باشید در حریق جامدات پودر خشک قادر نیست به داخل تلهای این گونه مواد نفوذ کند بلکه قادر است فقط شعله را بخواباند و پس از خوابابیدن شعله باید با روشهای دیگر از قبیل خنک کردن و جدا سازی این مواد را کاملا اطفاء نمود.

 

 

 

* برای اطفاء حریق مایعات در ظروف نباید پودر را به داخل مایع کوبید زیرا فشار آن باعث پاشیدن مایع و گسترش حریق می شود بلکه پودر را طوزی به سطح مایع بپاشید که حالت خفگی و قطع شعله را انجام دهد.

 

 

 

* در حریق های روی زمین، خاموش کردن را از جلو شروع کرده و با به عقب راندن آتش پیشروی کنید و آن را اطفاء نمایید.

 

 

 

* در حریق جامدات با استفاده از آب مواد را کاملا خیس و خنک کنید.

 

 

 

* حفظ حونسردی یکی از مهمترین عوامل و ارکان موفقیت در امر اطفای حریق و استفاده از وسایل اطفایی می باشد.

 

 

 

* کلیه خاموش کننده ها را هر سه ماه یک بار بازدید و چکاب و هر یکسال یک بار جهت شارژ مجدد و آزمایش آنها را تحویل شرکت های شارژ کننده مجاز نمایید.

 

 

 

* جهت حصول اطمینان از مقاومت بدنه هر دو سال یکبار آن را جهت تست هیدوراستاتیک بدنه تحویل شرکت های شارژ کننده مجاز نمایید.

 

 

 

* سعی کنید همیشه از وسایل موجود استفاده نموده و با برنامه ریزی مناسب از حداقل امکانات حداکثر بهره را بگیرید.